Last MSRP ฿9,990,000
Mercedes-Benz AMG C 63 S (W205) C 63 S AMG Sedan (2015-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4600 x 1800 x 1430 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2760 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿9,990,000 |