Last MSRP ฿2,700,000
Mercedes-Benz C-Class (W202) C220 (1993-2000) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2199 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 210 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1370 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4487 x 1720 x 1422 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2690 mm |
| ราคา / Price | ฿2,700,000 |