Mercedes-Benz Citaro Citaro C2 Hybrid (2018) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7698 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 1300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 0.9 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8775 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 35 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 12135 x 2550 x 3120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 6060 mm |