Mercedes-Benz Citaro Citaro G Diesel (Articulated Bus) (1997-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 11967 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 1200 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 12600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 50 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 17940 x 2550 x 3000 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 5845 mm |