Mercedes-Benz Citation Mercedes-Benz Citation I 1113 (1985-1990) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5675 cc |
| แรงม้า / Power | 130 hp |
| แรงบิด / Torque | 382 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 30 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 7000 x 2300 x 2900 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 4200 mm |