Last MSRP ฿19,000,000
Mercedes-Benz CL CL 65 AMG (2003-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5980 cc |
| แรงม้า / Power | 612 hp |
| แรงบิด / Torque | 1000 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2085 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4993 x 1857 x 1403 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2885 mm |
| ราคา / Price | ฿19,000,000 |