Last MSRP ฿2,169,000
Mercedes-Benz CLA CLA 200 Progressive (C118) (2019-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1332 cc |
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 229 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4688 x 1830 x 1439 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2729 mm |
| ราคา / Price | ฿2,169,000 |