Last MSRP ฿4,800,000
Mercedes-Benz CLK CLK 240 (2002-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2597 cc |
| แรงม้า / Power | 170 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 236 km/h |
| 0-100 km/h | 9.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4652 x 1740 x 1413 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2715 mm |
| ราคา / Price | ฿4,800,000 |