Last MSRP ฿4,330,000
Mercedes-Benz CLS CLS 300 d AMG Premium (2018-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1950 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 6.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4988 x 1890 x 1435 mm |
| ราคา / Price | ฿4,330,000 |