Last MSRP ฿5,240,000
Mercedes-Benz AMG E 53 AMG E 53 4MATIC+ (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2999 cc |
| แรงม้า / Power | 435 hp |
| แรงบิด / Torque | 520 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4984 x 1852 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2939 mm |
| ราคา / Price | ฿5,240,000 |