Starting from ฿6,490,000
Mercedes-Benz E-Class (W214) AMG E 53 4MATIC+ (W214) (2024) — Full specs, price from ฿6,490,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2999 cc |
| แรงม้า / Power | 449 hp |
| แรงบิด / Torque | 560 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 0.9 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1880 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4949 x 1880 x 1468 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2961 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 540 L |
| ราคา / Price | ฿6,490,000 |