Last MSRP ฿10,490,000
Mercedes-Benz E-Class (W213) AMG E 63 S 4MATIC+ (W213) (2017-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 612 hp |
| แรงบิด / Torque | 850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 300 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4935 x 1852 x 1460 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2939 mm |
| ราคา / Price | ฿10,490,000 |