Last MSRP ฿3,600,000
Mercedes-Benz E-Class (W211) E 220 CDI (2002-2009) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2148 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 340 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 13.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1610 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4818 x 1822 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2854 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 540 L |
| ราคา / Price | ฿3,600,000 |