Last MSRP ฿3,990,000
Mercedes-Benz E-Class (W212) E 300 BlueTEC Hybrid (2013-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2143 cc |
| แรงม้า / Power | 231 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 242 km/h |
| 0-100 km/h | 8.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1845 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 23.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4879 x 1854 x 1474 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2874 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 505 L |
| ราคา / Price | ฿3,990,000 |