Starting from ฿12,900,000
Mercedes-Benz AMG E 63 (W211) E 63 AMG Sedan (2007-2009) — Full specs, price from ฿12,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6208 cc |
| แรงม้า / Power | 514 hp |
| แรงบิด / Torque | 630 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4850 x 1850 x 1460 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2870 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿12,900,000 |