Last MSRP ฿2,500,000
Mercedes-Benz EQB EQB 250 Progressive (2023-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 385 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 66.5 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 460 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 100 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 8.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2110 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4684 x 1834 x 1701 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2829 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 495 L |
| ราคา / Price | ฿2,500,000 |