Last MSRP ฿4,120,000
Mercedes-Benz EQC EQC 400 4MATIC (C293) (2019-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 408 hp |
| แรงบิด / Torque | 760 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 80 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 400 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 110 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2495 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4762 x 1884 x 1624 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2873 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿4,120,000 |