Last MSRP ฿4,500,000
Mercedes-Benz EQE EQE 350+ Electric Art Line (2022-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 292 hp |
| แรงบิด / Torque | 565 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 90.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 660 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 6.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2355 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4946 x 1961 x 1512 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3120 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 430 L |
| ราคา / Price | ฿4,500,000 |