Starting from ฿9,990,000
Mercedes-Benz EQS AMG EQS 53 4MATIC+ (2022) — Full specs, price from ฿9,990,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 658 hp |
| แรงบิด / Torque | 950 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 107.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 586 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 200 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 3.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2655 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5216 x 1926 x 1512 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3210 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 610 L |
| ราคา / Price | ฿9,990,000 |