Starting from ฿6,490,000
Mercedes-Benz EQS EQS 450 4MATIC (2022) — Full specs, price from ฿6,490,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 333 hp |
| แรงบิด / Torque | 568 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 107.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 738 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 200 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1800 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿6,490,000 |