Starting from ฿3,490,000
Mercedes-Benz EQV EQV 250 (2020-2024) — Full specs, price from ฿3,490,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 211 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 100 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 357 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 110 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4500 x 1800 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 1000 L |
| ราคา / Price | ฿3,490,000 |