Starting from ฿5,190,000
Mercedes-Benz EQV EQV 300 Long (2023) — Full specs, price from ฿5,190,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 362 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 90 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 354 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 110 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 140 km/h |
| 0-100 km/h | 12.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2640 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5140 x 1928 x 1901 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3200 mm |
| ราคา / Price | ฿5,190,000 |