Last MSRP ฿17,920,000
Mercedes-Benz G-Class AMG G 63 (2018-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 585 hp |
| แรงบิด / Torque | 850 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4873 x 1984 x 1966 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ราคา / Price | ฿17,920,000 |