Mercedes-Benz G-Class G 280 GE (SWB) (1985-1990) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2746 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 225 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4070 x 1700 x 1930 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,500,000 - ฿3,000,000 |