Mercedes-Benz G-Class G 500 (W463 long wheelbase) (2008-2009) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5461 cc |
| แรงม้า / Power | 388 hp |
| แรงบิด / Torque | 530 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 2530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4763 x 1855 x 1931 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿4,000,000 - ฿8,000,000 |