Starting from ฿3,190,000
Mercedes-Benz GLA AMG GLA 35 4MATIC (H247) (2020) — Full specs, price from ฿3,190,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 306 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1625 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4410 x 1834 x 1611 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2729 mm |
| ราคา / Price | ฿3,190,000 |