Last MSRP ฿2,350,000
Mercedes-Benz GLA GLA 200 Urban (X156) (2014-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1595 cc |
| แรงม้า / Power | 156 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 8.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1435 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4417 x 1804 x 1494 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2699 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 481 L |
| ราคา / Price | ฿2,350,000 |