Last MSRP ฿4,500,000
Mercedes-Benz AMG GLA 45 (X156) GLA 45 AMG 4MATIC (2014-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 360 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 6.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4817 x 1931 x 1969 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 550 L |
| ราคา / Price | ฿4,500,000 |