Last MSRP ฿3,390,000
Mercedes-Benz GLB AMG GLB 35 4MATIC (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 306 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1755 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4650 x 1845 x 1662 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2829 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 570 L |
| ราคา / Price | ฿3,390,000 |