Last MSRP ฿2,860,000
Mercedes-Benz GLB GLB 200 Progressive (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1332 cc |
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 207 km/h |
| 0-100 km/h | 9.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1600 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4634 x 1834 x 1658 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2829 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 570 L |
| ราคา / Price | ฿2,860,000 |