Starting from ฿5,190,000
Mercedes-Benz GLC AMG GLC 43 4MATIC (X254) (2023) — Full specs, price from ฿5,190,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 421 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 0.9 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1900 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4716 x 1890 x 1640 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2888 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 620 L |
| ราคา / Price | ฿5,190,000 |