Last MSRP ฿6,990,000
Mercedes-Benz GLC AMG GLC 63 S 4MATIC+ (X253) (2018-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2010 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4658 x 1890 x 1639 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2873 mm |
| ราคา / Price | ฿6,990,000 |