Last MSRP ฿3,190,000
Mercedes-Benz GLC GLC 220 d 4MATIC AMG Line (Facelift) (2021-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1950 cc |
| แรงม้า / Power | 194 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1860 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4658 x 1890 x 1644 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2873 mm |
| ราคา / Price | ฿3,190,000 |