Starting from ฿3,720,000
Mercedes-Benz GLC GLC 300 e 4MATIC AMG Dynamic (2023) — Full specs, price from ฿3,720,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 335 hp |
| แรงบิด / Torque | 750 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 31.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 120 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 218 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2170 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4716 x 1934 x 1627 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2888 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 620 L |
| ราคา / Price | ฿3,720,000 |