Last MSRP ฿3,749,000
Mercedes-Benz GLC GLC 300 e 4MATIC AMG Dynamic (PHEV) (2020-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1991 cc |
| แรงม้า / Power | 320 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 13.5 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 41 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 5.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2060 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 40 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4658 x 1890 x 1601 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2873 mm |
| ราคา / Price | ฿3,749,000 |