Starting from ฿5,990,000
Mercedes-Benz GLE 350 de 4MATIC (PHEV) (2021) — Full specs, price from ฿5,990,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1950 cc |
| แรงม้า / Power | 320 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 31.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 99 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 6.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2290 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4924 x 1947 x 1795 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2995 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 630 L |
| ราคา / Price | ฿5,990,000 |