Last MSRP ฿3,990,000
Mercedes-Benz GLE GLE 250 d 4MATIC (2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2143 cc |
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 8.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2290 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4819 x 1935 x 1796 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2915 mm |
| ราคา / Price | ฿3,990,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,500,000 - ฿2,300,000 |