Last MSRP ฿7,990,000
Mercedes-Benz GLS GLS 350 d 4MATIC AMG Premium (X166) (2017-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2987 cc |
| แรงม้า / Power | 258 hp |
| แรงบิด / Torque | 620 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 222 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2455 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5130 x 1934 x 1850 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3075 mm |
| ราคา / Price | ฿7,990,000 |