Last MSRP ฿8,850,000
Mercedes-Benz GLS GLS 450 4MATIC AMG Premium (X167) (2020-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2999 cc |
| แรงม้า / Power | 367 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2460 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5207 x 1956 x 1823 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3135 mm |
| ราคา / Price | ฿8,850,000 |