Mercedes-Benz Intouro eIntouro (RHD, 2-axle) (2023) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 402 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 292 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 350 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8775 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 55 |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 12180 x 2550 x 3365 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 6080 mm |