Last MSRP ฿7,000,000
Mercedes-Benz M-Class ML 500 (2005-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5461 cc |
| แรงม้า / Power | 388 hp |
| แรงบิด / Torque | 530 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 2225 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4781 x 1911 x 1815 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2915 mm |
| ราคา / Price | ฿7,000,000 |