Last MSRP ฿17,490,000
Mercedes-Benz Maybach S-Class S 560 Maybach (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 469 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2225 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5462 x 1899 x 1498 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3365 mm |
| ราคา / Price | ฿17,490,000 |