Mercedes-Benz S-Class (W126) S 280 (W126) (1985-1991) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2746 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 236 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1630 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5060 x 1820 x 1430 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2930 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿400,000 - ฿800,000 |