Last MSRP ฿6,490,000
Mercedes-Benz S-Class (W222) S 300 BlueTEC Hybrid (2013-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2143 cc |
| แรงม้า / Power | 231 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 8.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2015 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 21 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5246 x 1899 x 1494 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3165 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 510 L |
| ราคา / Price | ฿6,490,000 |