Last MSRP ฿6,500,000
Mercedes-Benz S-Class (W221) S 300 L (2005-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 231 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 245 km/h |
| 0-100 km/h | 8.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1925 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5206 x 1872 x 1473 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3165 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 560 L |
| ราคา / Price | ฿6,500,000 |