Mercedes-Benz S-Class (W140) S 300 SE (W140) (1991-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2960 cc |
| แรงม้า / Power | 185 hp |
| แรงบิด / Torque | 265 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1910 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5113 x 1886 x 1495 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3040 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿600,000 - ฿1,200,000 |