Last MSRP ฿7,190,000
Mercedes-Benz S-Class (W223) S 450 4MATIC (2021-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2999 cc |
| แรงม้า / Power | 367 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 13.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5289 x 1921 x 1503 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3216 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿7,190,000 |