Last MSRP ฿6,390,000
Mercedes-Benz S-Class (W222) S 500 e (2014-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2996 cc |
| แรงม้า / Power | 442 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 8.7 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 33 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2215 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 35.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5246 x 1899 x 1494 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3165 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 395 L |
| ราคา / Price | ฿6,390,000 |