Mercedes-Benz S-Class (W220) S 500 L (W220) (1999-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4966 cc |
| แรงม้า / Power | 306 hp |
| แรงบิด / Torque | 460 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1845 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5158 x 1855 x 1498 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3085 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿800,000 - ฿1,500,000 |