Starting from ฿7,290,000
Mercedes-Benz S-Class (W223) S 580 e Premium (V223) (2021) — Full specs, price from ฿7,290,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2999 cc |
| แรงม้า / Power | 367 hp |
| แรงบิด / Torque | 500 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 28.6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 100 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2345 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5289 x 1954 x 1503 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3216 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 550 L |
| ราคา / Price | ฿7,290,000 |